Protetik Diş Tedavisi

Genel olarak tedaviye geç kalmış hastalar için kullanılan tedavi yöntemine protetik diş tedavisi adı verilmektedir. Bu tedavi ile kaybedilen dişlerin yerine ağız bütünlüğünü bozmayacak ve koruyacak şekilde estetik bir görünüme sahip çeşitli protezlerin konulmaktadır. Halk arasında protez diş tedavisi olarak da bilinen protetik diş tedavisi, kişilerin kendilerine estetik açıdan daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda protetik diş tedavisi, kişilere çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını da geri kazandırmaktadır.

Protetik Diş Tedavisinde Kullanılan Protezler

Protetik diş tedavisinde genellikle "hareket protez" ve "sabit protez" olmak üzere 2 çeşit yöntem uygulanmaktadır. Hareketli protezler ise kendi arasında 2 alt gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar aşağıdaki gibidir:

  • Zirkonyum Destekli Protezler: Zirkonyum destekli protezler, estetik açıdan oldukça önemli olan ön bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan bu yöntem yalnızca estetik açıdan değil, fonksiyonel olarak da işe yarayan başarılı bir protez çeşididir.
  • Metal Destekli Protezler: Arka tarafta bulunan dişler için sıklıkla kullanılan metal destekli protezler, görünüş olarak estetik açıdan bir görünüm sağlamadığından ötürü ön dişler için pek tercih edilmemektedir. Bu protez çeşidi ile daha çok hasar görmüş dişlere form kazandırılması amaçlanır. Metal destekli protezler, genel olarak nikel ya da altından yapılmaktadır.

Protetik Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Bilinenin aksine sadece yaşlılarda değil her türlü geç kalınmış diş rahatsızlıklarında bu yöntem uygulanmaktadır. Bununla birlikte spesifik olarak uygulanan hastalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş kaybı yaşayan hastalar
  • Kırılma ve dökülme sonucu oluşan diş kayıpları
  • Diş arası boşluk olan hastalar
  • Estetik görünüm elde etmek isteyen hastalar

Protetik Diş Tedavisi Fiyatları

Protetik diş tedavisi fiyatları, hastaların ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak, durumu çok ilerlemiş olan bir hastanın protetik diş tedavi fiyatı ile durumu çok fazla ilerlememiş olan bir hastanın protetik diş tedavi fiyatı aynı değildir. Bu sebepten ötürü, protetik diş tedavisi fiyatları hakkında net ve sabit bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir. Protetik diş tedavisi fiyatları hakkında daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi için Aile Diş Polikliniği ile iletişime geçebilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.