Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan birisidir. Çeşitli sebeplerden ötürü estetik açıdan görünümü bozulan diş ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Gülüş tasarımı, multi-disipliner bir yaklaşım olup, birden fazla dental işlemi bir arada bulundurmaktadır.

Gülüş tasarımı yapan diş kliniği ve polikliniği arasında en çok tercih edilen Aile Diş Polikliniği, sizler için en iyi ve en kaliteli gülüş tasarımlarını yapmaya son sürat devam etmektedir.

Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş tasarımında her hastanın estetik açıdan gereksinimleri ve ihtiyaçları farklı olacağı için yapılacak olan işlemler de kişiye özel olarak belirlenmektedir. Bu işlemler belirlenirken dikkat edilen belirli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Yüz hatları
  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Hasta beklentileri

Gülüş tasarımında ilk olarak var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilmekte ve diş temizleme işlemleri uygulanmaktadır. Daha sonra ise hastanın ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenmektedir. Bu işlemler genel olarak, gingivektomi ismi verilen diş estetiği girişimleri, diş beyazlatma yöntemleri, implant ve protez uygulamaları, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedavilerdir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı uygulamasında ilk olarak, hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek oldukça önemlidir. Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler ve sorunlar belirlenir ve bu problem ve sorunlara uygun olarak planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümler yapılır ve yüz şekline uyum durumu hesaplanır. Tedavi sonrasında ortaya çıkacak olan en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve hastanın fikirleri alınır.

Gülüş tasarımı hakkında daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi alabilmek için Aile Diş Polikliniği’ne uğrayabilir ve muayene olarak gerekli detayları uzman hekimlerimizden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek, anlık bilgiler de elde edebilirsiniz.