Kron Köprü

Kron köprüler, takılıp, çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilen, fakat uygulanabilmesi için birtakım koşulların bulunması gereken bir protez çeşididir. Kron köprülerin uygulanması, dişlerin hazırlanması ve ölçünün alınmasını takiben 3 ya da 4 seansta tamamlanmaktadır. Kron köprüler, metal destekli seramik, metalsiz seramik ve porselen laminate olmak üzere 3 çeşide ayrılmaktadır.

Kron Köprü Hangi Dişlere Uygulanmaktadır?

Kron köprünün uygulanabilmesi için dişlerin belirli bir rahatsızlığa sahip olması gereklidir. Bu köprüler, aşağıdaki dişlere uygulanabilmektedir:

  • Çürük ya da başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişler
  • Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişler
  • Şekil bozukluğu olan dişler
  • Zayıf kanal tedavisi görmüş dişler (bu noktada kron köprü, dişlerin kırılmasını önlemek için uygulanmaktadır)
  • İmplant üzerine

Daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi için Aile Diş Polikliniği'ni sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Kron Köprülerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kron köprülerin temizliği, uzun ömürlü olabilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle tüm destek dişler ve diş eti kenarları çok iyi bir şekilde fırçalanmalıdır. Kron köprülerin sağlığı için dişler günde iki defa fırçalanmalı ve bir defa da diş ipi ile temizlenmelidir. Bu temizleme işlemi, bakteri kaynaklı oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu noktada en önemli durum, diş ve diş etinin birleştiği bölgede (sulcus) bulunan plakların temizlenmesidir. Kron köprülerin kırılmasını ya da zarar görmesini engelleyebilmek için sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten mutlaka kaçınılmalıdır. Yine her durumda olduğu diş düzenli olarak diş hekimi ziyaret edilmeli ve kron köprüler kontrol ettirilmelidir.

Kron Köprü Fiyatları

Diş bakımını içeren işlevler genellikle kullanılan malzeme ve işlem türünün farklılığı nedeni ile farklı fiyatlandırmalara sahiptir. Örneğin bu noktada diş köprülerde kullanılan maddenin kron ya da porselen gibi farklı malzemeler olması elbette ki fiyatta da farklılık göstermektedir. Sadece bununla sınırlı kalmayıp kron köprü ya da işlemin uygulanacağı alana göre de fiyatta değişiklik meydana gelmektedir. Ayrıca yapılan işlemin bakımı da fiyatı etkileyen faktörler arasındadır, Kron köprülerin bakımı hakkında daha detaylı ve daha ayrıntılı bilgi için Aile Diş Polikliniği ile irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca fiyatlar hakkında bilgi almak isterseniz yine bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda, uzman ekibimizde bulunan hekimlerimizden randevu alarak, muayene olabilir ve dişlerinizin durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.