Ortodonti - Diş Telleri | Özel Aile Diş Ağız ve Diş Sağlığı

Dişler üzerinde oluşan bazı bozukluklar, ortodonti diş teli tedavisi ile düzeltilebilir. Ortodonti diş teli tedavisi ve diş teli çeşitleri ile sadece diş yapısındaki bozukluklar giderilmez. Bu tedavi sayesinde çene yapısında oluşan bozukluklar da giderilir.

Ortodonti diş teli tedavisi görecek olan hastalar, temel olarak estetik görünümlerinden şikayetçidirler. Özellikle geleneksel diş telleri, çok fazla kişi tarafından sevilmez. Bu sebepten ötürü, günümüz teknolojisi ile ortodonti diş teli çeşitleri giderek artmıştır.

Ortodonti Diş Telleri Çeşitleri

Ortodonti diş telleri bozuk diş yapısına sahip olan hastalar ya da daha düzenli bir diş yapısına kavuşmak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bu yöntem oldukça sağlıklı olup diş-yaşam kalitesini de arttırıcı etkiye sahiptir. Ortodonti diş telleri, 4 çeşitten oluşmaktadır:

  • Metal Braketler: Metal braketler, ortodonti diş tedavilerinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Diğer diş tellerine göre daha sağlam bir yapıda olan metal braketler, fiyat olarak da oldukça uygundur. Sağlam olmaları sebebiyle diş tedavilerini kısa zamanda tamamlayabilirler. Genel olarak, tedavi süresi 6 ay ya da 2 yıl arasında değişmektedir.
  • Şeffaf Braketler: Şeffaf braketler, porselen braket olarak da bilinmektedir. Bu braket çeşidi, tamamen estetik kaygıları ortadan gidermek için üretilmiştir.
  • Lingual Braketler: Lingual braketler, hiçbir şekilde diş yüzeyinde görünmezler. Bu braket çeşidi genel olarak diş tellerinin görünmesini istemeyen hastalar tarafından tercih edilmektedir. Lingual braketler, yetişkin hastalar için sıklıkla kullanılan bir diş teli çeşididir. Lingual braketler ile yapılan tedavilerin süresi yaklaşık 2 yıldır.
  • Şeffaf Plak: Şeffaf plaklar, takılıp çıkartılabilen bir özelliğe sahiptir. Genel olarak, daha basit durumlarda tercih edilen şeffaf plaklar, yemek yerken ve diş fırçalarken çıkartılabilir.

Ortodonti Diş Telleri Fiyatları

Ortodonti diş telleri fiyatları, diş teli çeşidine göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak, Metal braket diş teli fiyatı ile şeffaf braket diş teli fiyatı aynı değildir. Bu sebepten ötürü, ortodonti diş telleri fiyatları hakkında net ve kesin bir bilgi vermek doğru değildir. Ortodonti diş telleri fiyatları hakkında daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi alabilmek için Aile Diş Polikliniği ile iletişime geçebilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.