Hamilelerde Ağız ve Diş Bakımı | Özel Aile Diş

Hamilelerde Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelik dönemi öncesi düzenli ağız ve diş sağlığı kontrollerini yaptırmış ve ağzında herhangi bir problem olmayan hasta, hamilelik dönemi esnasında da ağız sağlığına dikkat ederse, ağız ve diş sağlığı bakımından herhangi bir olumsuz durum yaşamaz, fakat hormonlarda oluşan değişiklikler sebebiyle diş etlerinde bazı şişlik ve kanamalar görülebilir.

Hamilelik dönemindeki diş ve ağız tedavisinin, hamile olunmayan dönemdeki diş ve ağız tedavisinden hiçbir farkı yoktur. Hamilelik döneminde ilk ve son 3 aylık dönemlerde acil tedavi gerektiren dişler tedavi edilmektedir, fakat unutmamak gerekir ki, hamileliğin her döneminde diş tedavileri yapılabilmektedir. Bu noktada önemli olan hamilelik seyrinde bir problem olup, olmadığıdır.

Hamilelerde Ağız ve Diş Bakımı İçin Uygulanan Yöntemler

Bilinenin aksine hamilelik döneminde çeşitli yöntemler uygulanarak ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Bunlar içerisinde günde iki kez fluroid içeren diş macunu ile fırçalanması, diş ipi kullanılarak temizliğinin yapılması, gargara yaparak diş etlerinin rahatlatılması örnek verilebilir. Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı için uygulanan başlıca yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Diş Röntgeni: Hamilelik döneminde diş röntgeni çekmek sıklıkla tercih edilmeyen bir durum olsa da kadın doğum uzmanı koordineli bir şekilde görüşülüp, hamile kişiye kurşun önlük giydirilerek diş röntgeni çekilebilir.
  • Hamilelik Gingivitisi: Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler sebebiyle diş etlerinde iltihaplar oluşabilmektedir. Bu duruma "hamilelik gingivitisi" adı verilmektedir. Özellikle, hamileliğin 2. aylarında başlayıp, 8. aylarına kadar devam eden bu diş eti iltihabı doğum sonrasında kendiliğinden geçmektedir, fakat rahatsızlık durumu devam ederse mutlaka diş hekimine gidilmelidir.

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Fiyatları

Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı fiyatları, hastanın ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak, ağız ve diş problemi çok fazla olan bir anne adayının ağız ve diş bakım fiyatı ile ağız ve diş problemi çok fazla olmayan bir anne adayının ağız ve diş bakım fiyatı aynı değildir. Bu sebepten ötürü, hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı fiyatları hakkında net bir bilgi vermek doğru değildir. Fiyatlar hakkında bilgi için Aile Diş Polikliniği ile irtibata geçebilirsiniz.