Endodonti – kök kanal tedavisi, çürük ya da travma gibi sebeplerden ötürü dişin iç kısmında bulunan sinirinin iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü veya öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişin içinde bulunan sinirlerin alınması, diş köklerinin içindeki kanalların şekillendirilip, mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında ise genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir.

Kök kanal tedavisinde dişin üst kısmına madde kaybına göre dolgu, porselen, kron ve inlay gibi restorasyonlar yapılabilir ve böylelikle dişin estetik ve fonksiyonel açıdan devamlılığı sağlanır. Kök uzuna kadar uzanan ve oradan da vücudun ana sinir – damar sistemine bağlanan pulpa, diş kökü içerisinde bulunan kanallar yoluyla bunu gerçekleştirir. Bu bağlamda pulpanın buradan uzaklaştırılarak kanalların geliştirilip dolgu maddesi ile doldurulması işlemi temelde kök kanal tedavisi olarak nitelendirilmektedir.

Endodonti – Kök Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Endodonti – kök kanal tedavisinin uygulanabilmesi için belirli durumların olması gereklidir. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Dişlerde oluşan çürük derinleştiyse,
  • Darbe, düşme, çarpma gibi sebeplerden ötürü diş zarar gördüyse,
  • Dişlerde kırık ya da çatlak durumu varsa,
  • Tedavi edilmediği için ilerlemiş olan bir diş eti problemi varsa dişlere kök kanal tedavisi uygulanabilir.

Ayrıca dişlere kök kanal tedavisi yaptırmanın gerektiği belirli durumlar ile anlaşılabilir. Bu durumlar şöyledir:

  • Şekerli, sıcak ya da soğuk gıdalar tüketildiğinde dişlerde hassasiyet ve ağırı oluşuyorsa,
  • Herhangi bir belirti olmadan özellikle gece başlayan diş ağrıları varsa,
  • Yemek yerken dişlerde sızlama şeklinde ağrı hissediliyorsa,
  • Dişlerde renk değişimi başladıysa dişlere en kısa sürede müdahale edilmesi gerekir.

Endodonti – Kök Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Endodonti - kök kanal tedavisi, çürük ya da travma sebebiyle kaybedilebilecek ağrılı iltihaplı kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenir. Ağız içerisinde kök kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede ölü ama en azından kendi dişiniz olarak çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif halde kalmasıyla beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir. Endodonti – kök kanal tedavisi hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.