Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu, dişlerde oluşan çürük, çatlak, kırık ya da buna benzer durumlar sebebiyle bozulan diş yapısının onarımı için sıklıkla tercih edilen bir dolgu yöntemidir. Bu işlem sırasında dişin çürümüş ya da zarar görmüş olan kısmı çıkarılır ve ardından kalan bölge iyice temizlenir. Ayrıca işlem sırasında dişlere özel olarak adevizler uygulanır ve ardından boş kısımlara kompozit dolgu yerleştirilir. Ekstra olarak, kompozit dolgu, estetik açıdan oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkardığı için estetik dolgu olarak da isimlendirilmektedir.

Kompozit dolgu tedavisi uygulayan pek çok diş kliniği ve polikliniği arasında en çok tercih edilen Aile Diş Polikliniği, sizler için en kaliteli kompozit dolguları yapmaktadır.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Kompozit dolgu, çeşitli ve birbirinden farklı durumlarda düşünülmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Bu sebepten ötürü, dişlerinde sorun yaşayan kişilerin hangi durumlarda kompozit dolgu yaptırabileceğini öğrenmesi, dişlerde oluşan sorunların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Kompozit dolgunun yaptırabileceği durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Kompozit dolgu, dişlerde oluşan çürükleri önlemek için uygulanabilir.
  • Kompozit dolgu sayesinde dişler arasındaki boşluklar doldurulabilir.
  • Dişlerde oluşan kırık ya da çatlaklar kompozit dolgu ile giderilebilir.
  • Kompozit dolgu ile dişlerde oluşan renk farklılıkları ortadan kaldırılır.
  • Kompozit dolgu ile dişlerin daha uzun bir görüntüye kavuşturulması için de tercih edilebilir.
  • Dişlerdeki şekilleri değiştirmek ve amalgam dolgulara estetik bir alternatif sunmak adına kompozit dolgu yöntemi uygulanabilir.
  • Diş kökleri kompozit dolgu ile tedavi edilebilir.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit dolgu tedavisi öncesinde hasta için birtakım incelemeler yapılır. Bu incelemelerin başında dolgu yapılacak dişteki çürükler gelir. Eğer dolgu yapılacak olan dişte çürük varsa, ilk olarak dişte oluşan bu çürükler temizlenir. Genel olarak, lokal anestezi ile yapılan işlemler, yüzeysel uygulamalarda anesteziye gerek duyulmadan da yapılabilmektedir. Dişin kompozit dolgu için tam olarak hazır hale getirilmesi adına birtakım temizlik işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bu işlemlerin tamamlanması ardından ise kompozit dolgu uygun yere yerleştirilir.

Siz de Aile Diş Polikliniği’nde randevu alabilir ve kompozit dolgu yaptırabilirsiniz.