Estetik diş hekimliği, bireylerin sağlıklı olmasının yanı sıra estetik açıdan da etkileyici bir diş ve çene yapısına sahip olmasını sağlayan bir alandır. Estetik diş hekimliği alanında farklı tekniklerin yanı sıra teknolojiden de sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu alanda asıl amaç estetik görüntünün, bireyin fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenmesidir. Bu sebepten ötürü, uygulamalar, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Estetik diş yaptırmak isteyen hastanın ağız, çene, yüz yapısı birlikte değerlendirildikten sonra doğal ve ideal görüntü bilgisayar ortamında tasarlanmaktadır.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler

Günümüz teknolojinin hızlıca gelişmesi estetik diş hekimliği uygulamalarına da en iyi şekilde yansımıştır. Geleneksel yöntemlerin aksine bugün daha kaliteli, çevreci, sağlıklı ve uzun ömürlü estetik diş uygulamaları uygulanmaya başlanmıştır. Nitekim ağız ve diş sağlığı kliniğimizde de hastalarımıza önerdiğimiz ve uyguladığımız yöntemler buna göre derecelendirilmektedir. Estetik diş uygulamalarının temel amacı kuşkusuz daha güzel bir gülüşü hastaya kazandırırken aynı zamanda doğal bir görünümü de gözden çıkartmamaya dayanmaktadır.

Estetik diş hekimliğinde en çok tercih edilen yöntemler aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

  • Adeziv (Bonding) Sistemler: Adeviz (bonding) sistemleri dişin şekli, renk ve boyutu gibi özelliklerinde yapılması gereken değişiklikleri, dişe yapılan yapıştırma işlemleri ile gerçekleştirmeyi sağlayan uygulamalardır.
  • Kompozit Dolgu: Kompozit dolgu, estetik diş hekimliğinde gri dolguların yerini almış olan bir diş dolgusudur. Kompozit dolgular ile doğal bir görünüm sağlanmaktadır. Kompozit dolguların uygulanması yaklaşık olarak 30 dakika ile 10 saat arasında değişebilmektedir.
  • Porselen Kaplama: Porselen kaplama, birden fazla dişin eksikliğinde uygulanan yöntemlerden birisidir.
  • Pembe Estetik: Pembe estetik, dişin etrafını saran yumuşak ve sert dokularda oluşan ve diş etinden kaynaklanan estetik problemlerin giderilmesi işlemidir.

Daha fazla bilgi için Aile Diş Polikliniği’ni sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemlerin Fiyatları

Estetik diş hekimliğinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin fiyatları farklılık göstermektedir. Aynı zamanda fiyatlar, hastanın ihtiyacına göre de değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak, diş problemi oldukça fazla olan bir hastanın tedavi fiyatı ile diş problemi çok fazla olmayan bir hastanın tedavi fiyatı aynı değildir. Bu sebeplerden ötürü, estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemlerin fiyatları hakkında net ve sabit bir bilgi vermek doğru değildir. Estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemlerin fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi için Aile Diş Polikliniği ile iletişime geçebilirsiniz.