Pedodonti – Çocuk Diş

Pedodonti (kısaca çocuk diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimî dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu rahatsızlıkların giderilmesini amaçlayan bir bilim dalıdır. Bebeklik çağından itibaren çocukların ağız ve diş sağlığınızı, ayrıca çene ve yüz bölgesi gelişimini takip eden ve tedavi eden pedodonti, koruyucu önlemleri de içine almaktadır. Pedodontide bebek, çocuk ve gençlerin ağız diş sağlığı gereksinimlerine göre önleyici ve tedavi edici her türlü tedavi ve koruyucu uygulamaları yapılmaktadır.

Pedodonti hizmeti veren pek çok diş kliniği ve polikliniği arasında en çok tercih edilen Aile Diş Polikliniği, sizler için en kaliteli tedavi seçeneklerini sunmaya son sürat devam etmektedir.

Pedodonti – Çocuk Diş Uygulamaları

Pedodonti, pek çok tedavi seçeneği ve uygulamayı bünyesinde barındırmaktadır. Bu uygulamalar aşağıdaki gibidir:

  • Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri
  • Çocuk Protezleri
  • Diş Çekimi
  • Diş Çürüğünden Koruyucu ve Diş Çürüğünü Önleyici Uygulamalar (Fluorid Jeli, Fluorid Verniği ve Fissür Örtücü gibi)
  • Diş Travmalarının Tedavisi
  • Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri ve Ampütasyonlar)
  • Kötü Ağız Alışkanlıklarını (Parmak Emme, Tırnak Yeme, Dudak Isırma ve benzeri durumlar) Durdurmaya Yönelik Tedaviler
  • Restoratif Tedaviler (yani, Dolgular)
  • Yer Tutucular

Pedodontide Koruyucu Uygulamalar ve Fiyatları

Pedodontinin birinci ve esas amacı, diş sorunlarının oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda uygulanan işlemlere "koruyucu uygulamalar" denir. Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar için ayrıca çocuğun ve ailesinin ağız-diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitilmesine oldukça büyük önem verilmektedir. Koruyucu uygulamalar arasında yüzeyel flor ve fissür örtücü işlemleri bulunmaktadır.

Bu uygulamaların fiyatları, çocuğun ihtiyacına göre değişmektedir. Örnek olarak, ağız ve diş problemi çok fazla olan bir çocuğun koruyucu uygulaması fiyatı ile ağız ve diş problemi az olan bir çocuğun koruyucu uygulaması fiyatı aynı değildir. Bu sebepten ötürü koruyucu uygulamalar hakkında kesin ve net bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir. Daha ayrıntılı fiyat bilgisi alabilmek için Aile Diş Polikliniği’nden randevu alabilir ve muayene olabilirsiniz.